Miért nem utazhatunk el távoli galaxisokra?

Önjelölt zsenik és fórumszabályzat-sértők lezárt témái, mindenki okulására megőrizve.

Miért nem utazhatunk el távoli galaxisokra?

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.08. 21:45

Mindig szerettem volna megtudni, hogy van-e máshol élet az univerzumban. Legegyszerűbben erről úgy lehetne megbizonyosodni, ha el tudnánk utazni az univerzum távoli tájaira, például egy másik galaxisra. De egy távoli galaxisról maga a fény is sok ezer év alatt ér a Földre. Csak úgy tudnánk odautazni, ha a fénynél gyorsabb űrhajónk lenne. De mindenütt azt hallom, hogy a fénynél gyorsabban nem mehet egy űrhajó. De miért nem? Meg tudja ezt fogalmazni nekem valaki a saját szavaival, egyszerűen, úgy hogy megértsem?
kovakaz

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Név: Kovács Kázmér

Re: Miért nem utazhatunk el távoli galaxisokra?

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2017.08.08. 21:58

Rengeteg oldalról meg lehet közelíteni a kérdést, de a megértéshez mindenképpen matekra van szükség.

Hiperbolikus függvényeket ismered? Szinusz hiperbolikus, coszinusz hiperbolikusz, tangens hiperbolikusz??
Olyanok, mint a szinusz, coszinusz, tangens.... csak kicsit mások.
Ha a hiperbolikus függvényeket ismered, akkor tudok neked adni egy egyszerű magyarázatot, hogy megértsd.
Sanyi_Laci

Has thanked: 249 times
Been thanked: 434 times

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.09. 06:44

Nem vagyok járatos a hiperbolikus függvényekben.
Szavakkal nem tudnád elmagyarázni?
kovakaz

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2017.08.09. 12:05

A fénysebesség pontosan ugyanazt a szerepet játssza a relativitáselméletben, mint a végtelen sebesség a Galilei-newtoni fizikában.
Akármilyen gyorsan haladsz (valamihez képest), a fény még mindig ugyanakkora fénysebességgel halad hozzád képest, mint amikor elindultál. Ráadásul minden irányban, előrefelé is, és hátrafelé is.
Hiszen a végtelen sebesség elérésétől pontosan végtelen távol vagy, akármennyivel is haladsz.

Ha van egy űrhajód, ami rettenetesen nagy, akár 1000g gyorsulásra képes, és akár 1 milliárd évig tolod neki a rakétát, még mindig végtelen távol leszel a fénysebességtől. A fény a te rendszeredben még mindig fénysebességgel fog haladni hozzád képest.

A relativitáselméletben a fénysebesség tehát bizonyos értelmeben végtelen. (Ez a rapiditása, ehhez kellettek volna a hiperbolikus függvények.) De te csak véges rapiditásra tudsz felgyorsulni. A véges rapiditás végtelen messze van a végtelen rapiditástól, ami a fényé.

Végtelen ideig kellene véges gyorsulással gyorsulnod, vagy végtelen gyorsulásra kellene szert tenned, hogy elérd a fénysebességet.

A fénysebesség nem egy sebességkorlátozó tábla, aminél el kell venned a gázt, különben megbüntet a rendőr.
A fénysebességhez képest te állsz, akárhogyan is nyomod a gázt. Hiszen a végtelenhez képest a véges, az nulla.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.09. 14:08

"Akármilyen gyorsan haladsz (valamihez képest), a fény még mindig ugyanakkora fénysebességgel halad hozzád képest, mint amikor elindultál...."

Vagyis ha az űrhajóval egyre gyorsabban megyek, akkor a fény is gyorsabban megy előttem, így hozzám képest a fény sebessége nem változik. Jól értem?
Ez miért állítja meg az űrhajót fénysebességnél?
Az űrhajónak tolnia kell maga előtt a fényt?

"Hiszen a végtelen sebesség elérésétől pontosan végtelen távol vagy..."

Én úgy tudom, hogy a fény sebessége nem végtelen. Nem tudom a pontos értéket, de 300 000 km/s körül van.
Nem jól tudom?
kovakaz

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2017.08.09. 14:44

kovakaz írta:Vagyis ha az űrhajóval egyre gyorsabban megyek, akkor a fény is gyorsabban megy előttem, így hozzám képest a fény sebessége nem változik. Jól értem?

A fény nem megy gyorsabban, de hozzád képest mégis mindig ugyanannyi a sebessége. Mindig, mindenkihez képest ugyanannyi a sebessége.
Egyszerűen a relativitáselméletben nem úgy adódnak össze és vonódnak ki a sebességek, mint a newtoni fizikában. Két sebesség összege nem u+v, hanem más a képlet.

kovakaz írta:Ez miért állítja meg az űrhajót fénysebességnél?

Nem állítja meg, mert mondtam, hogy a fénysebesség nem egy 30-as tábla az országúton, amit elérhetsz, csak nem szabad meghaladni. Nem. El sem érheted.
Nem állítja meg az űrhajót a fénysebességnél, hanem az űrhajó a közelébe sem jut a fénysebességnek. Ahhoz képest áll.

kovakaz írta:Az űrhajónak tolnia kell maga előtt a fényt?

Dehogy kell. Ilyen a téridő geometriája. Nem Newtoni-Galilei, hanem Einstein-Minkowski-i.

kovakaz írta:Én úgy tudom, hogy a fény sebessége nem végtelen. Nem tudom a pontos értéket, de 300 000 km/s körül van.
Nem jól tudom?

Az számít végtelennek.

A relativitáselméletben a sebesség: [Renderelés ... v=c\cdot th \chi], ahol c a fénysebesség, th a tanges-hiperbolicus függvény, [Renderelés ... \chi] a rapiditás.
A fény rapiditása végtelen.
Neked a rapiditásod véges. Akárhogy gyorsulsz, akármennyi ideig, te csak véges rapiditást gyűjtesz össze. Ez még mindig végtelen távol van a végtelen rapiditástól.
Amennyi rapiditást te össze tudsz gyűjteni az ez:
[Renderelés ... \chi= \int ad\tau], ahol a a sajátgyorsulásod, [Renderelés ... \tau] a sajátidőd. Véges sajátidő alatt véges sajátgyorsulással véges rapiditást szedsz össze. A fényé pedig végtelen.

kovakaz írta:Szavakkal nem tudnád elmagyarázni?

Megpróbáltam.
25 éve egyetlenegy embert sem ismertem meg, aki pusztán szavakból megértette volna a relativitáselméletet. Nincs királyi út.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.09. 15:27

"Nem állítja meg az űrhajót a fénysebességnél, hanem az űrhajó a közelébe sem jut a fénysebességnek."

Ezt nem értem. Ha nem állítja meg semmi az űrhajó sebességének a növekedését, akkor miért nem jut a közelébe sem a fénysebességnek? Honnan tudja az űrhajó, hog már nem gyorsulhat tovább?
Be van kapcsolva a rakéta hajtóműve. Ez egy állandó gyorsulást biztosít a rakétának, ami miatt folyamatosan nőni kell a sebességnek.
Mi a fizikai oka annak, hogy már nem növekedhet a sebessége?
Vagy semmiféle fizikai oka nincs?
kovakaz

HozzászólásSzerző: Sanyi_Laci » 2017.08.09. 15:32

kovakaz írta:Be van kapcsolva a rakéta hajtóműve. Ez egy állandó gyorsulást biztosít a rakétának, ami miatt folyamatosan nőni kell a sebességnek.

Folyamatosan, csak nem lineárisan! Lineárisan a rapiditás nő (az is sajátidőben lineárisan).

kovakaz írta:Mi a fizikai oka annak, hogy már nem növekedhet a sebessége?

A téridő geometriája.

kovakaz írta:Vagy semmiféle fizikai oka nincs?

Nagyon is fizikai ez az ok.
Sanyi_Laci

HozzászólásSzerző: G.Á » 2017.08.09. 15:46

Ha kizárólag szavakból szeretnéd megérteni ezt, akkor talán segíthet az hogy:

Ha fizikai képet szeretnél kapni, akkor úgy képzelheted el, hogy egy részecske sebessége mindig azonos nagyságú, csak valamekkora részben az időben, másrészben pedig a térben halad.

Hogy ez pontosan mit is jelent, ahhoz már matematika kell.
Ha viszont azon nem szándékozod átrágni magadat, akkor elég ha elhiszed hogy ez a sebesség mindig "c" nagyságú.
G.Á

Has thanked: 57 times
Been thanked: 294 times

HozzászólásSzerző: kovakaz » 2017.08.09. 15:48

Én még úgy tanultam, hogy az állandó gyorsulás az lineárisan növekvő sebességet jelent.

Nem akarok értetlennek tűnni, de fizikai oknak nem tudom elfogadni, hogy: Ilyen a téridő geometriája.
Akár azt is írhattad volna, hogy: Ilyen a világ.
Vagy azt, hogy: Isten ilyennek teremtette.

Ezek nem fizikai okok. Tér, idő, geometria. A geometriát az ember alkotja. Az nem hat az űrhajóra szerintem. Én ezekben semmiféle fizikai okot nem látok, ami a rakétának nem engedné meg, hogy elérje a fény sebességét.
kovakaz

Következő

Vissza: Zárt osztály