dgy írta:Egy függvény és a reciproka differenciálja arányos egymással, ezért tökmindegy, hogy melyikből indulunk ki.
Mivel itt skalár értékű függvényről volt szó, valóban mindegy, ezzel csak pontosítottam. (Vektor vagy tenzor esetében már persze nem, mert annak nem értelmezzük a reciprokát.)
dgy írta:Mivel a cikk áltreles részében a (-,+,+,+) előjel-konvenciót alkalmazzák, kell a negatív előjel.
Igen, igen, a (12)-ben tényleg kell az a mínuszjel a Novobátzky-s (+,+,+,-)-os szignatúra miatt, és (1)-ből is látszik, levezetve is úgy jön ki.
Ezt elnéztem, mert épp a Landau könyvet bújtam, és abban fordított a szignatúra, meg a velejáró előjelek. Nagyon könnyen megfeledkezik róla az ember, mikor két könyvet használ felváltva, melyekben ezek egymáshoz képest fordítottak.
(Na mindegy), nem egy eget verő dolog...

Apró számolási hiba csak, nem elvi, mint amiről majd később szó lesz, csak még nem értünk oda a témában...
dgy írta:És bár igaz, hogy az ívelem-négyzet kétféleképp is felírható: [Renderelés ... ds^2=g_{kl}dx^kdx^l=g^{kl}dx_kdx_l]ds^2=g_{kl}dx^kdx^l=g^{kl}dx_kdx_l formában, a metrika variálásakor a két alak nem lesz egyenértékű. Ugyanis az első alak a metrikus tenzort és a metrikától független [Renderelés ... dx^k]dx^k koordináta-differenciálokat tartalmazza, ezért a metrika variálásakor a differenciálok konstansnak tekinthetők. Míg ha a második alakból indulunk ki, az az inverz metrikus tenzor mellett az ugyancsak metrika-függő [Renderelés ... dx_k]dx_k mennyiségeket tartalmazza, ezért a metrika variálásakor az utóbbiak változását is figyelembe kell(ene) venni, ami oltári ronda és bonyolult számoláshoz vezet (a végeredmény persze ugyanaz, mint amit az első alak variálásával kapunk - de nem azonos az általad odapöttyintett képlettel, hanem annak ellentettje). ... az általad leírt 3. lépés a fentiek szerint elvileg hibás
A második alak
nyilván nem célravezető, ha
[Renderelés ... ds^2]ds^2-et a metrikus tenzor szerint szeretnénk variálni.
De kár lenne elindulni a feleslegesen bonyodalmas irányba, hisz közvetlenül látható belőle az első alak. Ha viszont
[Renderelés ... ds^2]ds^2-et az inverz metrikus tenzor szerint szeretnénk variálni,
akkor a második alak a célravezető.
A kettő eredmény között pedig az említett
[Renderelés ... A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik}]A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik} összefüggés egyszerű kapcsolatot teremt, amivel könnyen áttérhetünk. A
[Renderelés ... ds]ds, vagy
[Renderelés ... d\tau]d\tau egy skalár mennyiség, és ennek a metrika szerinti variálásakor a parciális deriváláskor keletkezik egy másodrendű
[Renderelés ... A^{ik}]A^{ik}-val arányos tenzor. Ez az első alakból a
[Renderelés ... dx^i dx^k]dx^i dx^k. Az előbbi összefüggést felhasználva, jól látható, hogy a
[Renderelés ... ds]ds, vagy
[Renderelés ... d\tau]d\tau ugyanazon variálása, (vagy variációi) az inverz metrikus tenzor szerinti variálásával is elérhető. Ekkor a második alakból láthatóan
[Renderelés ... A_{ik}]A_{ik} most
[Renderelés ... dx_i dx_k]dx_i dx_k tenzorral lesz ugyanúgy arányos,
csak van egy előjel különbség, ami lényeges.
(utólagos NOTE: Ebben a bekezdésben tényleg nem gondoltam valami jól az egészet... A pirossal színezett rész nem igazán jó.
A parciális deriválás legtöbbször nem az igazán megfelelő módszer erre... Tulajdonképpen mindkét alak célravezető, és a másodiknál sincs nagy bonyodalom, ha nem a parciális deriválás műveletét végezzük, hanem a variálást fejtegetjük tovább. Ezt lentebb két ízben is megmutatom.
De ha jobban meggondoljuk, akkor a második alak [Renderelés ... \frac{\partial(g^{ik} dx_i dx_k)}{\partial g^{ik}}]\frac{\partial(g^{ik} dx_i dx_k)}{\partial g^{ik}} parciális derivált, mint [Renderelés ... \delta g^{ik}]\delta g^{ik} koefficiense azért kap egy negatív előjelt az első alakból hasonlóan számolthoz képest, mert a koordinátadifferenciál alternatív alakját tekintettük most függetlennek, ami olyan, mintha a koordinátákat az ellenkező irányba variálnánk. (Ez a Landau könyv (94,2) és (94,3) második összefüggéseiből jól látszik, ahogy a viszonylagosság is ([Renderelés ... \xi^i\equiv\delta x^i]\xi^i\equiv\delta x^i).)dgy írta:Az alsó indexes [Renderelés ... dx_k]dx_k mennyiségek viszont NEM differenciáljai semmiféle "[Renderelés ... x_k]x_k" alsó indexes koordinátának - ilyesmi ugyanis nem létezik. A [Renderelés ... dx_k]dx_k mennyiségek az adott pontbeli ko-érintőtér (kotangenstér), azaz az érintőtér duális terének elemei, és őket a [Renderelés ... dx_k=g_{kl}dx^l]dx_k=g_{kl}dx^l formula definiálja, a [Renderelés ... g_{kl}]g_{kl} metrikus tenzor segítségével.
Persze, de a
[Renderelés ... dx^k=g^{kl}dx_l]dx^k=g^{kl}dx_l formula egyenjogú az előzővel. A koordinátázás önkényessége is mutatja, hogy a koordináták a tér metrikája szempontjából semmit sem határoznak meg. A világnak (négyestér), és metrikájának hasonlóan az "alsóindexes koordináták"
NEMléte sem jelent semmit. A
[Renderelés ... ds^2]ds^2 két alakjának szimmetriájából is látszik, hogy az inverz metrikus tenzor számára az alsóindexes
[Renderelés ... dx_i]dx_i éppen olyan, mint a rendes metrikus tenzornak a felsőindexes
[Renderelés ... dx^i]dx^i. Érezhető, hogy
az alsóindexes [Renderelés ... dx_i]dx_i-k is tekinthetők konstansnak, ha az inverz metrikus tenzoron keresztül variáljuk a világot. A teret ugyan olyan joggal és teljességgel határozza meg a metrikus tenzor önmagában, mint az inverz metrikus tenzor önmagában. Ez a
[Renderelés ... g_{ir}g^{rk} = \delta_i^k]g_{ir}g^{rk} = \delta_i^k egyszerű összefüggésből is látszik.
(utólagos NOTE: Ebben a bekezdésben a zölddel színezett rész helytálló kijelentés. Ez a Landau könyv (94,2) és (94,3) második összefüggéseiből jól látszik, ahogy a viszonylagosság is ([Renderelés ... \xi^i\equiv\delta x^i]\xi^i\equiv\delta x^i). Bár fizikailag a koordináták nem jelentenek semmit, matematikai szempontból azért hasznosak, mivel ezekkel címkézzük fel a differenciálható sokaság elemeit, így a felsőindexes [Renderelés ... dx^i]dx^i koordináta differenciálok matematikai szerepe a független és nemfüggetlen változók tekintetében kijelölő lesz az egyenjogú alsóindexes [Renderelés ... dx_i]dx_i koordinátadifferenciálokkal szemben, az alsó- felsőindexes formalizmus szimmetriájában. A variációszámítás meneténél éppen a változók ezen tulajdonságán van a lényeg.Így a 3. lépés elvileg szerintem nem hibás, csak egy előjelt tévesztettem.
Az első hibát egy negatív előjel elhagyásával követtem el.
A második hibába (amely kiütötte az elsőt), hogy az inverz metrikus tenzor szerinti variáció felírásánál szintén elhagytam egy negatív előjelt, miközben megkísértett a következő pár dolog:
1. (12) után ez áll: "Ez az egyenlet megadja
[Renderelés ... \tau]\tau-nak
[Renderelés ... g^{ik}]g^{ik}-tól való függését". (Persze ez igaz...)
2. (13)-ban
[Renderelés ... \mu]\mu-t egyből
[Renderelés ... g^{ik}]g^{ik} szerint variálja.
3. (11) előtt nem sokkal is szintén ezt írja: "
[Renderelés ... \mu]\mu-nek
[Renderelés ... g^{ik}]g^{ik}-tól való függését..."
4. És ezután is még párszor a felső indexes metrikus tenzort, vagyis pontosabban annak inverzét emlegeti.
dgy írta:A képlet tetszőleges tenzorra érvényes. Amúgy a [Renderelés ... g_{kl}g^{lm}=\delta_k^m]g_{kl}g^{lm}=\delta_k^m azonosság variálásával (a jobboldal variációja nulla), majd egy tetszőleges tenzorral való dupla kontrakcióval vezethető le.
Tehát:
[Renderelés ... g_{ir}g^{rk} = \delta_i^k = 1]g_{ir}g^{rk} = \delta_i^k = 1, melynek variációja:
[Renderelés ... g_{ir}\delta g^{rk} + g^{rk}\delta g_{ir} = \delta 1 = 0]g_{ir}\delta g^{rk} + g^{rk}\delta g_{ir} = \delta 1 = 0. Amiből:
[Renderelés ... g_{ir}\delta g^{rk} = -g^{rk}\delta g_{ir}]g_{ir}\delta g^{rk} = -g^{rk}\delta g_{ir}. Ezt megszorozva egy tetszőleges másodrendű tenzorral, és az indexeket összeejtve kapjuk:
[Renderelés ... g_{ir} {A^i}_k \delta g^{rk} = -g^{rk} {A^i}_k \delta g_{ir}]g_{ir} {A^i}_k \delta g^{rk} = -g^{rk} {A^i}_k \delta g_{ir}.
Majd a baloldalt
i <->
r, a jobboldalt
k <->
r összegezőindex jelöléscseréket végrehajtva, figyelembe véve, hogy a metrikus tenzor és az inverze is szimmetrikus, kapjuk:
[Renderelés ... g_{ir} {A^r}_k \delta g^{ik} = -g^{rk} {A^i}_r \delta g_{ik}]g_{ir} {A^r}_k \delta g^{ik} = -g^{rk} {A^i}_r \delta g_{ik}. Végül elvégezzük a metrikus tenzorokkal az indexek fel- és lehúzását:
[Renderelés ... A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik}]A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik}. Ez pedig amiről szó volt.
dgy írta:És bár igaz, hogy az ívelem-négyzet kétféleképp is felírható: [Renderelés ... ds^2=g_{kl}dx^kdx^l=g^{kl}dx_kdx_l]ds^2=g_{kl}dx^kdx^l=g^{kl}dx_kdx_l formában, a metrika variálásakor a két alak nem lesz egyenértékű. Ugyanis az első alak a metrikus tenzort és a metrikától független [Renderelés ... dx^k]dx^k koordináta-differenciálokat tartalmazza, ezért a metrika variálásakor a differenciálok konstansnak tekinthetők. Míg ha a második alakból indulunk ki, az az inverz metrikus tenzor mellett az ugyancsak metrika-függő [Renderelés ... dx_k]dx_k mennyiségeket tartalmazza, ezért a metrika variálásakor az utóbbiak változását is figyelembe kell(ene) venni, ami oltári ronda és bonyolult számoláshoz vezet (a végeredmény persze ugyanaz, mint amit az első alak variálásával kapunk - de nem azonos az általad odapöttyintett képlettel, hanem annak ellentettje).
Nézzük, tehát
[Renderelés ... ds^2=g_{kl}dx^kdx^l=g^{kl}dx_kdx_l]ds^2=g_{kl}dx^kdx^l=g^{kl}dx_kdx_l. Írjuk fel az egyenlet variációját:
[Renderelés ... \delta ds^2 = \delta(g_{kl}dx^k dx^l)=\delta(g^{kl}dx_k dx_l)]\delta ds^2 = \delta(g_{kl}dx^k dx^l)=\delta(g^{kl}dx_k dx_l). Végezzük el a variálást:
[Renderelés ... g_{kl}\delta(dx^k dx^l) + dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl}\delta(dx_k dx_l) + dx_k dx_l \delta g^{kl}]g_{kl}\delta(dx^k dx^l) + dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl}\delta(dx_k dx_l) + dx_k dx_l \delta g^{kl}.
A két oldal
csak azonos variációk esetén egyenlő, ez természetes. Akár a metrikus tenzor, akár az inverz metrikus tenzor szerint variálunk, mindkét esetben kizárólag vagy a felsőindexes koordinátadifferenciálok, vagy az azoknak megfelelő alsóindexes alakjuk tekintendők függetlennek. Nyilván ugyan arra az összefüggésre jutunk. Nézzük tovább azt az "oltári ronda és bonyolult" számolást, ami itt az egyenlet jobb oldalán lesz.
A független változók konstansnak tekintendők, és variációja nulla, tehát baloldalt az első tag eltűnik.
Jobboldalt pedig az alsóindexes koordináta-differenciálokat egyszerűen átírjuk felsőindexes alakra.
[Renderelés ... dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl}\delta(g_{kr}g_{ls}dx^r dx^s) + dx_k dx_l \delta g^{kl}]dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl}\delta(g_{kr}g_{ls}dx^r dx^s) + dx_k dx_l \delta g^{kl}. Elvégezzük a variálást:
[Renderelés ... dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl} dx^r dx^s \delta(g_{kr}g_{ls}) + dx_k dx_l \delta g^{kl}]dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl} dx^r dx^s \delta(g_{kr}g_{ls}) + dx_k dx_l \delta g^{kl}. Tovább:
[Renderelés ... dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl}g_{kr}dx^r dx^s \delta g_{ls} + g^{kl}g_{ls}dx^r dx^s\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}]dx^k dx^l \delta g_{kl} = g^{kl}g_{kr}dx^r dx^s \delta g_{ls} + g^{kl}g_{ls}dx^r dx^s\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}. Lesznek Kronecker delták:
[Renderelés ... dx^k dx^l \delta g_{kl} = \delta^l_r dx^r dx^s \delta g_{ls} + \delta^k_s dx^r dx^s\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}]dx^k dx^l \delta g_{kl} = \delta^l_r dx^r dx^s \delta g_{ls} + \delta^k_s dx^r dx^s\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}. A Kronecker delták lényegében csak indexjelölést változtatnak.
[Renderelés ... dx^k dx^l \delta g_{kl} = dx^l dx^s \delta g_{ls} + dx^r dx^k\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}]dx^k dx^l \delta g_{kl} = dx^l dx^s \delta g_{ls} + dx^r dx^k\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}. A baloldali és a jobboldali első tag azonos, így kiejtik egymást, marad a jobboldali két utolsó tag:
[Renderelés ... 0 = dx^r dx^k\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}]0 = dx^r dx^k\delta g_{kr} + dx_k dx_l \delta g^{kl}.
r összegező indexet
l-el jelölve, és a szimmetriatulajdonságokat kihasználva cserét végrehajtva, adódik a szép alak:
[Renderelés ... dx^k dx^l\delta g_{kl} = -dx_k dx_l \delta g^{kl}]dx^k dx^l\delta g_{kl} = -dx_k dx_l \delta g^{kl}.
Így is megkaptuk az
[Renderelés ... A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik}]A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik} formulát. Láthatóan ugyan az.
Legyen [Renderelés ... a]a egy skalár. Képezzük ennek a variációját a metrikus tenzor, és az inverz metrikus tenzor szerint:
Írhatjuk, hogy: [Renderelés ... \delta a = \frac{\partial a}{\partial g_{ik}}\delta g_{ik} = \frac{\partial a}{\partial g^{ik}}\delta g^{ik}]\delta a = \frac{\partial a}{\partial g_{ik}}\delta g_{ik} = \frac{\partial a}{\partial g^{ik}}\delta g^{ik}.
[Renderelés ... \delta a]\delta a parciális deriválással felírt ilyen alakja leginkább csak formai, mert [Renderelés ... a]a alakja legtöbb esetben nem igazán alkalmas a parciális deriválás műveletéhez. A variáció továbbfejtésének művelete viszont mindig célravezető. Az mindegy, hogy ezzel éppen [Renderelés ... \delta g_{ik}]\delta g_{ik}-t, vagy [Renderelés ... \delta g^{ik}]\delta g^{ik}-t tartalmazó alakra jutunk, mert a mindig alkalmazható [Renderelés ... A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik}]A_{ik}\delta g^{ik} = -A^{ik}\delta g_{ik} képlettel végül áttérhetünk a kívántra.
Nézzük így [Renderelés ... \delta ds^2]\delta ds^2 metrika (vagy inverz metrika, ugyan az...) szerinti variációját:
[Renderelés ... \delta ds^2 = \delta(g_{ik} dx^i dx^k) = dx^i dx^k \delta g_{ik} + g_{ik}\delta(dx^i dx^k) = dx^i dx^k \delta g_{ik} + 0]\delta ds^2 = \delta(g_{ik} dx^i dx^k) = dx^i dx^k \delta g_{ik} + g_{ik}\delta(dx^i dx^k) = dx^i dx^k \delta g_{ik} + 0.
Nézzük a fentebb problémásnak ítélt alakból ugyan ezt:
[Renderelés ... \delta ds^2 = \delta(g^{ik} dx_i dx_k) = dx_i dx_k \delta g^{ik} + g^{ik}\delta(dx_i dx_k) = dx_i dx_k \delta g^{ik} + g^{ik}dx_i \delta dx_k + g^{ik}dx_k \delta dx_i =]\delta ds^2 = \delta(g^{ik} dx_i dx_k) = dx_i dx_k \delta g^{ik} + g^{ik}\delta(dx_i dx_k) = dx_i dx_k \delta g^{ik} + g^{ik}dx_i \delta dx_k + g^{ik}dx_k \delta dx_i =
az utolsó két tag ugyan az:
[Renderelés ... = dx_i dx_k \delta g^{ik} + 2g^{ik}dx_i \delta dx_k = dx_i dx_k \delta g^{ik} + 2g^{ik}dx_i \delta(g_{kl} dx^l) = dx_i dx_k \delta g^{ik} + 2g^{ik}dx_i dx^l \delta g_{kl} =]= dx_i dx_k \delta g^{ik} + 2g^{ik}dx_i \delta dx_k = dx_i dx_k \delta g^{ik} + 2g^{ik}dx_i \delta(g_{kl} dx^l) = dx_i dx_k \delta g^{ik} + 2g^{ik}dx_i dx^l \delta g_{kl} =
az utolsó tagra alkalmazzuk elkerülhetetlenül az [Renderelés ... A^{ik}\delta g_{ik} = -A_{ik}\delta g^{ik}]A^{ik}\delta g_{ik} = -A_{ik}\delta g^{ik} átalakítást:
[Renderelés ... = dx_i dx_k \delta g^{ik} - 2\delta^i_k dx_i dx_l \delta g^{kl} = dx_i dx_k \delta g^{ik} - 2dx_k dx_l \delta g^{kl} = -dx_i dx_k \delta g^{ik}]= dx_i dx_k \delta g^{ik} - 2\delta^i_k dx_i dx_l \delta g^{kl} = dx_i dx_k \delta g^{ik} - 2dx_k dx_l \delta g^{kl} = -dx_i dx_k \delta g^{ik}.Hogy miért a felső indexes
[Renderelés ... g^{ik}]g^{ik} szerinti variálásra törekszünk az energiaimpulzus-tenzort előállító variációs elvben, vagyis, hogy miért az alsó indexes
[Renderelés ... T_{ik}]T_{ik} energiaimpulzus-tenzort "szeretjük" kicsit jobban, szerintem azért van, mert a gravitáció leírásában ezt a kontrahált görbületi tenzorral, és azon keresztül a metrikus tenzorral hozzuk kapcsolatba, ami ugye alsó indexes.
dgy írta:Tanulság: nem elég formális matematikai manipulációkat űzni (és abban bízni, hogy két előjelhiba majd csak kiejti egymást...). A fizikai alkalmazásokban tudni és érteni kell, hogy mit is jelent egy-egy képlet vagy mennyiség, mi az értelme az olyan fogalmaknak, mint "a metrika variálása", pontosan tudni kell, hogy melyik mennyiségnek mi a definíciója, melyik függ vagy nem függ a másiktól. Röviden: nemcsak számolni kell, hanem érteni is, mit csinálunk.

Igen, igen, ezzel én is egyetértek... (pl. az egyszerű PONT, és az infinitezimális anyagdarab közti nagy elméleti különbség, meg a
[Renderelés ... \delta]\delta nélküli (202)-es összefüggés...)
Ezért legközelebb jobban odafigyelek az egyszerű
előjeltévesztés gyerekhibájára.
dgy írta:Ja igen. Még csak a legelső (és az áltrel művelői számára közismert) képleténél tartunk annak a (hatvan évvel ezelőtti) cikknek, amiről szabiku a múltkor a hályogkovács bizonyosságával jelentette ki, hogy...
Azért a variációszámításos elméleti alkotások nem éppen az első lépések a relativitáselméletben, és úgy általában a fizikában.
A lesajnálást még nem az eddig tárgyaltakra értettem, hanem:
dgy írta:Még hátravannak a cikk lényeges és új állításai... Amelyeket a lesajnálás előtt jó lenne megérteni,
Nyilván.
dgy írta:vagy legalább annyit felfogni, hogy miről is szólnak...
Na igen... Erre is sor kerül nemsokára.