Szerző: Sanyi » 2020.04.11. 20:38
Kedves DGY!
Az elmúlt napokban újra láttam az egyik előadásodat, és elgondolkoztam a fekete lyukakkal kapcsolatos információ megmaradás törvényén. Most nem konkrétan a fekete lyukakkal kapcsolatban, hanem általában kérdezem, hogy ha az információ örökre megmarad, akkor keletkezni sem tud, vagy keletkezni tud, csak megszűnni nem? A határozatlansági elv nem "mossa el" az információt, ha egy részecske helyzetének többféle állapota is lehetséges? Illetve az entrópia nem pont azért növekszik, mert az információ elvész? Hogy kell értelmezni Hawking állítását, miszerint, ha elégetünk egy könyvet, attól még az információ ottmarad a hamuban, csak nehezen olvasható? Gondolom úgy, hogy a könyv lapjain lévő betűk sorrendjétől függ a hamuban lévő atomok elrendeződése, tehát a hamu atomjaiból elvben vissza lehetne fejteni, hogy miről szólt a könyv. De ehhez kellene tudni a levegőbe távozó égéstermék molekulák helyzetét is nem? Azokat pedig a szél elfújta, amihez tudni kellene a pontos időjárást, hogy milyen magasságban milyen irányú szelek mennyi ideig fújtak. Az időjárás azonban tudtommal elvben sem jósolható meg 100%-osan, mert a pillangó effektus a részecskék szintjén ható határozatlansági elvet felnagyítva, csak valószínűségi számításokat enged meg, tehát utólag nem fejthető vissza, hogy x idővel korábban hol milyen irányú és erejű szelek fújtak, és hová vitték a könyv égéstermékeinek molekuláit. És például ha egy író ír egy kitalált történetből regényt, akkor ő hoz létre új információt, vagy csak olvashatóvá rendezte az eleve meglévő információt?
Van egy másik kérdésem is: a Kerr-féle forgó fekete lyukakról azt mondtad a videóban, hogy abba beleesve látható az egész Univerzum története a végtelen jövőig. De kérdem én: végtelen idő alatt a fekete lyuk maga is elpárolog, akkor be sem esünk a szingularitásba? Mi történik a bezuhanó űrhajóval és utasával?
Illetve az jutott még eszembe, hogy ugye tudjuk, hogyha a "végtelenből" zuhan egy test egy égitestre akkor pont a szökési sebességre gyorsulva esik le rá. Akkor ezek szerint a fekete lyukba hulló anyag eléri a fénysebességet, vagy belül az eseményhorizonton belül még a fénynél is gyorsabban esik a szingularitásba? De a nagy sebesség a test tömegét is megnöveli, tehát akkor a fekete lyuk tömege a beleeső test nyugalmi vagy tényleges tömegének megfelelő tömegével növekszik?
Válaszaidat előre is köszönöm!